+48 600 038 070

2019-09-26

Terminy wapnowania gleby


Terminy wapnowania gleby

Wiele razy pisaliśmy o wapnowaniu, ale teraz skupimy się o najlepszych terminach tego procesu. Oczywiście najlepszym terminem wapnowania jest okres pożniwowy, czyli koniec lata i początek jesieni. Dlaczego? Dlatego, że najlepiej kiedy wapno trafia bezpośrednio na ściernisko, a poźniejsze prace na polu umożliwiają dobre wymieszanie nawozu z glebą. Czasami zdarza się, że przesunie się nam termin wapnowania, ale to nie szkodzi. Bowiem jesień to też dobra pora. Musimy jedynie pamiętać, aby spłycić głębokość orki zimowej. Jeśli zrobimy pełną głębokość warstwy ornej, to istnieje ryzyko przedostania się wapna na dno wyorywanej bruzdy, co w konsekwencji spowoduje przedstanie się nawozu do warstwy podornej.

W trudnych i wyjątkowych sytuacjach wapnowanie można rozsiewać wiosną. Warunkiem procesu jest to, żeby okres od momentu wysiewu wapna, do siewu roślin jarych był jak najdłuższy. W tym okresie zalecane jest stosowanie mniejszych dawek wapni niż na jesieni. Wybierając termin wapnowania musimy wziąć pod uwagę inne nawozowanie. Dlaczego? Dlatego, że nawozów azotowych amonowych oraz mocznika nie powinno stosować się ani przed, ani po wapnowaniu gleby. Gdyż nawozy wapniowe mogą spowodować straty azotu z nawozów azotowych. Dodatkowo wapno może zmniejszyć przyswajalność fosforu i przyczynić się do szybkiego jego uwstecznienia.

Nasza firma poleca Państwu wapno nawozowo-węglanowe luzem, które można stosować przez cały rok. Nasze wapno nawozowo-węglanowe odmiana 04 CaO-50% jest bezpiecznym, naturalnym produktem o szerokim zastosowaniu w uprawach rolnych, łąk, pastwisk, sadów czy upraw warzywnych. Więcej informacji o naszym wapnie przeczytają Państwo również na naszej stronie w zakładce - poradnik.

Przypominamy, iż realizujemy zamówienia na nawozy wapniowe w ramach projektu "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". Więcej informacji o dotacji znajdą Państwo pod adresem naszej strony.

Zapraszamy do zakupu najwyższej jakości wapna.

«powrót